PRZEBUDOWA BUDYNKU ISTNIEJĄCEGO W TECHNOLOGII BIM

Rynek inwestycji na rynku wtórnym oraz dogęszczanie miast powoduje, że przebudowy budynków istniejących w tym zabytkowych to coraz liczniejsze inwestycje jakie realizowane są w miastach.

Szereg problemów bądź wątpliwości związane z przebudowami mogą pomóc rozwiązać nowe technologie, które na codzień wykorzystujemy – czyli skanowanie 3D oraz modelowanie BIM. 

Tak jak już wspominaliśmy w niejednym wpisie wykonanie rzetelnego modelu czy dokumentacji technicznej budynku istniejącego bez skanowania 3D jest praktycznie niemożliwe mowa tu o budynkach w większej skali. Punktem wyjścia do koncepcji, projektu budowlanego czy wykonawczego są rzetelne i dokładne dane wejściowe czyli inwentaryzacja, a najlepiej inwentaryzacja w modelu BIM lub 3D (oczywiście na bazie chmury punktów)

Co daje nam skanowanie 3D:

Uczestniczyliśmy w niejednym projekcie, który musiał być mocno zmieniany na końcowych etapach projektu budowlanego, a nawet wykonawczego ponieważ inwentaryzacja była wykonywana tradycyjnymi metodami, a po skanowaniu 3D i analizie dokumentacji wychodziły bardzo duże rozbieżności: od dużych różnic w przebiegu ścian, po rzędne wysokości kondygnacji i to rozbieżności, które nie miały kilka centymetrów, tylko kilkadziesiąt centymetrów rozbieżności ze stanem faktycznym.

Czy warto zastosować technologię BIM w przebudowie?

Na każdym etapie warto wspomóc się technologią modelowania informacji o budynku (BIM) Znamy realia rynku i wiemy, że nie każdy projekt ma odpowiedni harmonogram, budżet czy odpowiednie zasoby projektantów, aby od samej koncepcji działać w modelu. Jednak przy każdym z etapów projektu dane, które mogą pochodzić z modelu ułatwiają: podjęcie odpowiednich decyzji: projektowych i decyzji inwestorskich.

Model BIM z przykładowym zasobem informacji

Co daje model BIM przebudowy dla nwestora?

W naszym przykładzie wykonywaliśmy model BIM na etapie projektu budowlanego 2D, ze względu na czas i możliwości zespołu projektowego. Projekt został wykonany na podstawie rysunków z uproszczonego modelu wykonanego z chmury punktów. Taki wariant też jest dość często spotykany. Jak już skanowanie 3D budynku zostało wykonane to już sporą ilośc problemów z koordynacją, późniejszymi zmianami będziemy spotykać w projekcie. 

Dane, dane i jeszcze raz dane! Inwestor potrzebuje rzetelnych liczb, które pozwolą mu dbać i kontrolować budżet. Nawet na wczesnym etapie projektu pewne dane pochodzące z modelu pozwalają na obranie odpowiedniego planu i strategii. Im projekt bardziej zaawansowany, tym dane pochodzące z modelu są bardziej szczegółowe. Jednak bazując na informacjach kubaturowych i powierzchniowych dla elementów budynku, umożliwiają kontrolowanie budżetu całej inwestycji. Ilości przedmiarowe materiałów budowlanych, ilości stolarki okiennej/drzwiowej, powierzchnie dociepleń, tynków, oraz informacje w postaci szczegółowych zestawień np. elementów do rozbiórki ułatwiają i zmniejszają ryzyko prowadzonej inwestycji. 

Dodatkowe widoki z modelu BIM dla omówienia wyników.

Co daje model BIM przebudowy dla projektantów?

Oczywiście bez doświadczonych projektantów ciężko o dobry projekt. Dobry projekt wymaga też odpowiedniej koordynacji. Współpraca z branżystami oraz komunikacja (najlepiej na modelu za pomocą BCF) ułatwiają przejście przez cały projekt. Im większy projekt i bardziej skomplikowany, gdzie spotykamy się z: wymienią stropów, wprowadzeniem windy, zadaszeniem dziedzińca czy zaadaptowanie istniejącego poddasza, wykonanie modelu ułatwia to zadanie.  Oczywiście nakład pracy przy wykonaniu modelu jest kilka razy większy niż przygotowanie samych rysunków 2D, niemniej jednak w skomplikowanych projektach przekłada się na jakość i prawidłowość zastosowanych rozwiązań projektowych.

To dopiero początek wątku projektu przebudowy budynków istniejących w technologii BIM. O dalszych pracach i naszym doświadczeniu będziemy na bieżąco pisać.

Kolejne ciekawe projekty:

BUDYNKI FOLWARKU ZAMKU CZOCHA W MODELU BIM

Modele informacyjne BIM na bazie chmury punktów do projektu przebudowy.

Wieża w Siedlęcinie - integrowanie informacji w modelu BIM

Model na bazie chmury punktów z danymi z badań dendrochronologicznych

PRZEDMIARY I ZESTAWIENIA DO PROJEKTU KONSERWATORSKIEGO

Skanowania 3D oraz uproszczony model BIM na etapie remontu konserwatorskiego.

BIM_kolor_poziom
Oferta    |    Doświadczenie    |    Aktualności    |    Polityka Prywatności
© 2022 BIM MONUMENTS    |    Wszelkie prawa zastrzeżone
+48 533 667 675
info@bimmonuments.pl